Patryk Jaki w swoim wystąpieniu zwrócił się w emocjonalnym wystąpieniu do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego słowami:
(…) Boga chcecie uśmiercić, a kochacie tylko siebie. Na pewno nie bliźniego, skoro wprowadzacie eutanazję i aborcję na życzenie. (…)
europoseł Patryk Jaki, 13.02.2023, Parlament Europejski – cały zapis wystąpienia
Europoseł umieścił swoje wystąpienie również na swoim TikToku. Pod filmikiem pojawiło się ponad 300 komentarzy, 712 udostępnień i ponad 5400 polubień.
fałsz: Parlament Europejski nie wprowadził ani nie wprowadza eutanazji oraz „aborcji na życzenie”. Eutanazja nie jest legalna w większości państw UE zaś prawo aborcyjne jest zróżnicowane. Decyzje w tych sprawach podejmują rządy krajów członkowskich, nie Europarlament. Takich decyzji nie podejmuje też przewodnicząca PE czy komisarz ds. budżetu i administracji do których również zwracał się europoseł Patryk Jaki.
Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sprawa z eutanazją (na początku 2023 roku) w Unii Europejskiej. Eutanazja jest nielegalna i zabroniona w dziewiętnastu krajach UE, zaś dopuszczona w ośmiu. Warto jednak dodać, że w każdym z krajów przepisy znacznie różnią się od siebie i dopuszczają inne formy eutanazji. W niektórych krajach dopuszczających eutanazję mowa tylko o jej biernej formie – czyli zaniechaniu terapii podtrzymującej życie. Aktywna forma eutanazji dopuszczona jest w Belgii, Luksemburgu, Holandii, Hiszpanii i Austrii. Polega na czynności, która doprowadza do śmierci pacjenta – np. poprzez zażycie trucizny lub zastrzyk wykonany przez personel medyczny. W 2022 roku w Niemczech o aktywny dostęp do eutanazji walczyła trójka osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz raka, chorzy chcieli skrócić swoje cierpienie – sąd jednak odrzucił ich wniosek.
W żadnym kraju nie jest to prosty proces, procedura zwykle jest wieloetapowa – tak by mieć pewność, że osoba prosząca o eutanazję jest świadoma konsekwencji. Zaniechanie terapii podtrzymującej życie nie jest zawsze definiowane jako forma eutanazji – co często prowadzi do różnic w podawaniu liczby krajów, które je dopuszczają.
Państwa UE dopuszczające eutanazję: