Unia Europejska nie zmusi nas do jedzenia robaków.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

W artykule pokazujemy zrzuty ekranu fałszywych treści. Jedno z nich zawiera zdjęcie robaków. U części odbiorców grafika może wywoływać obrzydzenie.

3 stycznia weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej dopuszczające sprzedaż „częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) jako nowej żywności”. Dopuszczenie do sprzedaży tzw. mąki ze świerszczy rozpaliły polski internet. W ostatnich dniach roi się od spiskowych narracji, według których instytucje UE wprowadzając mąkę ze świerszczy, wydały właściwie wyrok na przyszłość ludzkiej rasy.

Jedną z najchętniej komentowanych narracji przez świerszczosceptyków jest teoria mówiąca o tym, że mąka, a konkretnie zawarta w niej chityna (substancja chemiczna), będzie szkodliwa dla zdrowia człowieka.

fałsz: Chityna spożywcza, będąca elementem mąki ze świerszczy, od dawna jest dostępna na rynku i wchodzi w skład pewnych suplementów diety. Co więcej, istnieją badania wskazujące na pozytywne skutki zdrowotne wynikające z użycia chityny.

https://twitter.com/KNerwosol/status/1618206719943004161

O krok dalej poszła grupa radykalnych przeciwników mąki, według których wprowadzenie w jej w obieg jest jedynie elementem szerszej strategii Unii i globalnych elit. Ostatecznym jej etapem ma być depopulacja. W wątkach dotykających tej teorii pojawiają się wielokrotnie weryfikowane narracje dezinformacyjne. Jedną z nich jest legenda, którą obrósł happening artystyczny o nazwie „Human meat project”. Kolejna obraca się wokół osób, które uosabiają globalne elity i którym rzekomo najbardziej zależeć ma na globalnej depopulacji.

https://twitter.com/PPolityce/status/1617633783632793601

fałsz: Teorie o depopulacji, do których odwołują się krytycy mąki ze świerszczy to klasyczne teorie spiskowe, które nie przedstawiają żadnych dowodów na poparcie swoich tez.

Wszystkie te apokaliptyczne plany miałyby być wprowadzone dzięki sprytnej zagrywce instytucji UE. Mianowicie, zdaniem części Twitterowych komentatorów, Unia nie będzie podawać informacji dotyczących obecności mąki ze świerszczy w produktach spożywczych. Dzięki temu, ludzie, nie wiedząc o tym, konsekwentnie truliby się mąką, ku uciesze globalnych elit.

https://tinyurl.com/4s6zu6j6

fałsz: Zgodnie z rozporządzeniem na produktach spożywczych, przy tworzeniu których zostanie wykorzystana mąka ze świerszczy, zamieszczona będzie właściwa informacja mówiąca o tym stanie rzeczy. Szerzej o tej sprawie pisał również portal Konkret24.

Zdaniem twitterowego profilu o nazwie „Adi”, prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zapowiedział że mąka ze świerszczy zostanie wykorzystana przy pieczeniu hot-dogów i hamburgerów sprzedawanych na stacjach paliw. Jakkolwiek gigantyczną tragedią nie byłby ten proces, entuzjaści teorii spiskowych o depopulacji powinni odetchnąć z ulgą. To tylko kolejny przykład trollowania tego użytkownika.

https://twitter.com/Witam_Kuzwa/status/1617507658617044994

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Stanisław Mroszczak