Weź udział w Weryfikatonie! Sprawdzaj informacje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Już 25 i 26 maja odbędzie się druga edycja Weryfikatonu, czyli maratonu weryfikowania faktów z pulą nagród w wysokości ponad 22 tys. zł – organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Demagog – a my z dumą dołączamy do grona patronów!

9 czerwca 2024 roku w 27 państwach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybierzemy 53 europosłów i europosłanek, którzy będą nas reprezentować. Każde wybory to czas, w którym weryfikacja informacji staje się szczególnie istotna. W odpowiedzi na to Demagog organizuje już drugą edycję Weryfikatonu.

Weryfikaton to maraton połączony z rywalizacją

Wydarzenie opiera się na formule hackathonu. Podczas pracy w grupach uczestnicy podejmą się rozwiązania konkretnego problemu – w tym przypadku weryfikacji informacji w kontekście Unii Europejskiej.

„W okresie kampanii wyborczej fakty są niezwykle istotne, bo to właśnie one pozwalają nam podejmować świadome decyzje. Chcemy połączyć doświadczenie dziennikarzy, fact-checkerów i aktywistów społecznych, aby odpowiedzieć na pytanie, czy politycy kandydujący w wyborach europejskich mówią prawdę” – mówi Małgorzata Kilian, prezeska Demagoga.

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Demagog.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki