Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego chce zagłodzić Polskę? To manipulacja!

📣 Politycy komentują fałszywy cytat wiceszefowej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley „Należy zagłodzić finansowo Polskę i Węgry„. Te słowa nigdy nie padły. Barley faktycznie odnosząc się do kwestii praworządności mówiła o głodzeniu finansowym Orbana.

Wiele kontrowersji w ostatnich dniach wywołał wywiad z wiceszefową Parlamentu Europejskiego, Katariną Barley. Opublikowany został na portalu deutschlandfunk.de pod koniec września. Katarina Barley miała w powiedzieć, że Polskę i Węgry należy „finansowo zagłodzić”. Nie powiedziała tak. Fałszywy cytat został użyty w streszczeniu radiowej rozmowy przez anonimowego redaktora. Cytat został równiesprostowany przez deutschlandfunk.de jednak politycy partii rządzącej, a także sprzyjający im dziennikarze wyrazili swoje oburzenie, odwołując się do polsko-niemieckich doświadczeń historycznych.

Słowa K. Barley użyte były w tylko stosunku do Węgier. Jej wypowiedź dotyczyła skutecznych mechanizmów kontrolnych dot. respektowania praworządności w państwach członkowskich.

Polska i Węgry zostały przez nią wskazane jako najbardziej zagrożone unijne demokracje. Według Barley odcięcie funduszy unijnych może być ostatnią szansą. Być może użycie słowa „zagłodzenie” nie było najszczęśliwsze. Jednak to oburzenie polityków powoływanie się na fałszywy cytat mimo sprostowania budzi poważne wątpliwości co do ich intencji; czy to już manipulacja, czy jeszcze niedopatrzenie? 🤔

Źródła:
✔️ Wywiad: https://bit.ly/3jJFhhI
❌ Oburzony P. Jaki: https://bit.ly/3lqXFMD
✔️ Tweet M. Szułdrzyńskiego: https://bit.ly/2SGelDD
❌ Artykuł z grafiki: https://bit.ly/36L9XeL

Awatar Filip Szulik-Szarecki

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas: