Wikileaks nie opublikowało 6 grudnia nowych dokumentów

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Dnia 06.12.23 należące do posła Przemysława Wiplera konto @Wipler1978 zamieściło na X wypowiedź, według której do sieci trafiły informacje zbierane przez Wikileaks. Wiadomość ma być świeża. „Gruuubo” – pisze @Wipler1978 – „Wikileaks udostępniło dzisiaj swoje zasoby. Jest wszystko (…)”.

Wpis opublikowany 06.12.23 przez konto @Wipler1978 wraz z komentarzem dodanym przez portal X

Witryna Wikileaks zasłynęła ujawnianiem poufnych dokumentów, których dostarczali anonimowi sygnaliści. Udostępnienie nowego zestawu danych to sensacyjna wiadomość. Byliśmy ciekawi innych komentarzy na ten temat, użyliśmy więc najprostszego narzędzia – wyszukiwarki Google, w którą wkleiliśmy link podany przez @Wipler1978. Po chwili trafiliśmy na anglojęzyczną wypowiedź o bardzo podobnej treści, lecz z roku 2021. Poszliśmy dalej tym tropem; tym razem wkleiliśmy fragment znalezionej wypowiedzi do wyszukiwarki na portalu X.

Powyższe ilustracje pokazują tylko fragment wyników na X. Wiadomość jest w obiegu od 2020 roku i wygląda na to, że co sezon zyskuje nowe życie i kolejna grupa kont przedstawia ją jako dziennikarską sensację. Większość ze słów kluczowych, o których wspominają konta odnosi się do teorii spiskowych (np. dotyczących strzelaniny w Las Vegas). Z ciekawości ponownie sięgnęliśmy do wyszukiwarki… i dowiedzieliśmy się, że treść tej wypowiedzi została utrwalona już nawet na stronach książki popularyzującej teorie spiskowe wydanej w 2022 roku. Pliki dostępne pod linkiem również nie są nowe, co można sprawdzić przeglądając zarchiwizowaną wersję strony.

fałsz: Pliki nie zawierają nowych informacji o wspomnianych przez @Wipler1978 wydarzeniach. Jego wypowiedź jest niemalże dosłownym tłumaczeniem wiadomości, która od lat krąży po internecie.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski