Zdjęcie SS-manów i fałszywe sugestie o rodzinie Donalda Tuska

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

https://x.com/BeataBerliska1/status/1850506027935887468

Karol Karolix, anonimowy użytkownik portalu X z opisem „Katolik Prawicowiec Patriota Kibol”, posiadający ponad 5000 obserwujących – opublikował w bardzo niskiej jakości zdjęcie Donalda Tuska i osoby do niego podobnej. Pada w nim sugestia, że na zdjęciu może być przedstawiony dziadek Donalda Tuska. Co prawda na początku wpisu „Nawet jeśli to fejk” – co jest pewną próbą zabezpieczenia się autora wpisu przed pociągnięciem do odpowiedzialności. Sugestia powiązania rodziny premiera z niemieckim SS nie jest nowa – to właściwie klasyka dezinformacji politycznej i tylko jeden z dziesiątek przykładów, które można znaleźć w sieci – niektóre używając formy żartów / memów próbują zasugerować to powiązanie jak np. te poniżej:

Wpisy te nie są moderowane ani usuwane, tymczasem te sugestie są fałszywe.

Zdjęcie przedstawiające funkcjonariuszy SS w samochodzie, wykorzystywane do sugerowania związków z rodziną Donalda Tuska, to klasyczny przykład dezinformacji. Fotografia pochodzi z niemieckiego Archiwum Federalnego (Bundesarchiv) i została wykonana we wrześniu 1939 roku w Opatowie. Przedstawia funkcjonariuszy SD podczas działań związanych z aresztowaniami ludności żydowskiej.

Ojciec Donalda Tuska, w momencie wykonania zdjęcia miał dziewięć lat, co jednoznacznie wyklucza jego obecność na fotografii. Twierdzenie, że osoba widoczna na zdjęciu to dziadek Tuska, również jest niezgodne z faktami. Józef Tusk, dziadek Donalda Tuska, został przymusowo wcielony do Wehrmachtu dopiero w 1944 roku, jako mieszkaniec Wolnego Miasta Gdańska. Wcielenie to było efektem niemieckiego przymusu wobec mieszkańców wcielonych terenów i nie miało związku z jego wolą. Gdy przypisywane mu zdjęcie było wykonywane – dziadek Donalda Tuska był aresztowany przez Gestapo i skierowany do obozu Zivilgefangenenlager Neufahrwasser dla jeńców cywilnych w Nowym Porcie.

Zdjęcie to wykorzystywano wielokrotnie w kampaniach dezinformacyjnych, sugerując rzekomy związek z Donaldem Tuskiem, co jest jedynie próbą manipulacji politycznej.

Fałsz: Wbrew wpisom internetowym – przedstawiane zdjęcie nie przedstawia ani dziadka ani ojca Donalda Tuska.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki