Znaczka z Jarosławem Hunką nie było

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

27 września konto Bezpieczna Polska udostępniło na portalu Facebook zdjęcie bloczka przedstawiającego Jarosława Hunkę, byłego członka SS Galizien, który 22 września został pomyłkowo uhonorowany owacjami przez parlament kanadyjski. To wydarzenie stało się głośnym skandalem i doprowadziło do ustąpienia spikera Izby Gmin Anthony’ego Rota ze stanowiska oraz przeprosin ze strony premiera Justina Trudeau.

wpis opublikowany 27.09.2023 na koncie Bezpieczna Polska

Tymczasem konto Bezpieczna Polska twierdzi, iż znaczek na cześć Hunki jest przygotowywany do emisji przez państwową pocztę Ukrainy. Na załączonym zdjęciu widać bloczek, który sfotografowano w lokalu wyglądającym na placówkę pocztową. Obraz nie jest w pełni spójny z treścią posta; zdjęcie sugeruje, że znaczek został już dopuszczony do obiegu. Ale detale nie są czytelne.

Grafikę przedstawiającą bloczek można znaleźć również na portalu X, gdzie została zamieszczona przez @RussianEmbassy – konto prowadzone przez ambasadę rosyjską w Londynie. Wiadomość opartą o ten szablon opublikowało również konto @russembkenya. Tym razem jakość obrazu jest wyższa, umożliwia odczytanie częściowo uciętego kodu paskowego oraz powiązanego z nim numeru.

Okazuje się, że widoczny przy prawym brzegu kod EAN-13 (4823027150765) należy do innego bloczka. Można to sprawdzić przy pomocy dostępnych w sieci darmowych narzędzi (np. barcodelookup). Do wykonania rzekomego „projektu” posłużyła klatka wideo oraz zdjęcie wykonane przez dziennikarza Associated Press.

fałsz: Poczta ukraińska nie wprowadziła znaczka z Jarosławem Hunką do obiegu ani nie wykonała jego projektu. Zarówno przedstawiająca go grafika, jak również oparta na niej fotografia z urzędu pocztowego, są fałszerstwem.

Wypowiedzi @RussianEmbassy oraz @russembkenya zostały opatrzone przez portal X dodatkową informacją o kontekście. Ostrzeżenia nie są jednak zamieszczane konsekwentnie – np. przy dezinformującej wypowiedzi konta @coolfonpl zabrakło komentarza moderacji. Ostrzeżeń nie ma również przy wypowiedzi na Facebooku, którą przytoczyliśmy jako pierwszą.

wpis opublikowany 26.09.2023 na koncie @coolfonpl

W momencie publikacji naszego wpisu informacja o znaczku nie znajduje się już na koncie @RussianEmbassy – została usunięta. O procesie falsyfikacji tej wiadomości można przeczytać również na łamach Reuters i France24.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Tomasz Dytkowski