Afganistan opuszczają sami mężczyźni: to fejk!

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

📣 Zdjęcie samolotu, w którym rzekomo znajdują się mężczyźni z Afganistanu to fejk. Fotografia pochodzi z 2018 r. i nie przedstawia osób, które próbują obecnie opuścić zajęty przez Talibów kraj.

W ostatnich tygodniach obserwujemy to jak w zawrotnym tempie mnożą się fejki dotyczące uchodźców z Afganistanu. Wiele z nich ma charakter ksenofobiczny i antyuchodźczy.

Tak jest też w przypadku popularnego Tweeta, który swoim zasięgiem objął nie tylko Twittera, ale również Facebook. Obok zdjęcia pojawiają się opisy, które sugerują, że przedstawia ono osoby uciekającego z przejętego przez Talibów Afganistanu. Komentarze dotyczą zwykle tego, że to mężczyźni, a nie kobiety z dziećmi uciekają z kraju.

Manipulacja zaczyna się od zdjęcia.

Udostępniane zdjęcie pochodzi z 2018 r., opublikowała je turecka państwowa agencja prasowa Anadolu Agency. Nie ma więc żadnego związku z obecną sytuacją w Afganistanie. Artykuł dotyczy 6846 imigrantów z Afganistanu, którzy zostali deportowani po przekroczeniu granicy turecko-irańskiej. Zdjęcie przedstawia Afgańczyków, jednak kilka lat wcześniej!

Fejkowego Tweeta udostępnił m.in. Witold Tumanowicz z partii Konfederacja, członek zarządu głównego Ruchu Narodowego i wiceprezes Marszu Niepodległości. Dodał komentarz:

Kobiety i dzieci już lecą na granicę polsko-białoruską by odebrać darmowe leczo od osłów opozycji

Nawiązał w ten sposób do wizyty posłów KO Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego na polsko-białoruskiej granicy. Mężczyźni przywieźli śpiwory, jedzenie i wodę koczującym tam osobom.

Profile, które udostępniły fejka to m.in. Zmutowana Normalność, @TomaszCK1 dodał podpis: „Ewakuacja kobiet i dzieci z Afganistanu.” Podobne treści zamieścił @bien_major: „Uciekający z Afganistanu… Same kobiety i dzieci.” Twitterowicz @Fittermouse w pogardliwy sposób pisze o uchodźcach, sugerując, że powinni walczyć o swój kraj, a nie korzystać ze świadczeń w Polsce.

Pod każdym z postów pojawiają się ironizujące komentarze na temat płci przedstawionych osób. Obecne są też treści, które mówią o tym, że są „kapusiami” i powinni pozostać i walczyć w Afganistanie.

Niebezpieczna fala dezinformacji.

Mówienie o tym, że jedynie mężczyźni opuszczają kraj jest manipulacją i jest wykorzystywane, żeby wywoływać panikę moralną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że fala komentarzy i fejków dotyczących uchodźców dopiero zaczyna zalewać polski internet, i domyślamy się, że w najbliższym czasie będą powstawać kolejne fejki i treści dezinformacyjne.

Dlatego też polecamy sprawdzać źródła i czytać rzetelne analizy. Tym tematem zajął się Demagog, zdjęcie demaskowali również użytkownicy Twittera, jak @jacektaran.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Maria Dybcio