Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją 2024

Chcesz nauczyć się rozpoznawać fake-newsy i poszerzyć swoje kompetencje cyfrowe? Aplikuj do Cyfrowej Akademii Walki z Dezinformacją 2024 . Drugi raz otwieramy bezpłatny cykl warsztatów organizowanych przez Wojowników Klawiatury, Fundację Schumana oraz Fundację Geremka we współpracy z portalem fact-checkingowym Fakenews.pl oraz Pravda.org.pl.

Rekrutacja trwa do 29.02.2024 roku. Formularz rejestracji jest dostępny tutaj:
https://forms.gle/kfn72mAfug4vAMAv5

Akademię kierujemy do osób, które interesują się tematem dezinformacji, bezpieczeństwem w sieci i chcą poznać jak wygląda praca zespołu fact-checkingowego. Będziemy też rozmawiać o mediach społecznościowych, sztucznej inteligencji, algorytmach oraz o tym jak zachować prywatności w sieci.

Wraz z popularyzacją mediów społecznościowych i rozwojem sztucznej inteligencji dezinformacja już na stałe zagościła w cyfrowym świecie. Dzięki Akademii dowiesz się, jak uodpornić się na jej działanie, zobaczysz jak działa fact-checking i będziesz na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi, które wpływają na obieg informacyjny.

Zajęcia akademii odbywają się online przynajmniej trzy razy w miesiącu. Każde ze spotkań składa się z dwóch części. Pierwsza część to zajęcia na wybrany temat, zaś druga część to „prasówka” podczas której, wspólnie monitorujemy internet i analizujemy najbardziej aktualne przykłady dezinformacji.

Akademia skierowana jest do: studentów, absolwentów, pracujących w organizacjach pozarządowych, think-tankach, sektorze prywatnym, urzędników oraz wszystkich zainteresowanych tematem dezinformacji i poszerzenia kompetencji cyfrowych.

Aby przystąpić do Akademii trzeba spełniać minimalne wymogi dotyczące kompetencji cyfrowych. Akademia jest projektem podczas, którego będziemy pokazywać przykłady dezinformacji mocno osadzone w dyskursie społecznym i politycznym. Podczas zajęć nie będziemy oceniać poglądów a skupiać się na faktach.

Osoby, które ukończą akademię otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Rekrutacja

Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wypełnienie formularza aplikacyjnego. Wypełnienie formularza powinno zająć nie więcej niż 15 minut. Po wstępnej ocenie formularzy skontaktujemy się z wybranymi osobami. Drugi etap to krótka rozmowa online. Podczas rozmowy skupimy porozmawiamy o motywacji oraz zbadamy poziom wiedzy aplikantów. Liczba miejsc jest ograniczona, podczas rekrutacji wyłonimy od 20 do 30 osób.

Rekrutacja trwa do 29.02.2024 roku. Formularz rejestracji jest dostępny tutaj:
https://forms.gle/kfn72mAfug4vAMAv5

Wstępny harmonogram (może jeszcze ulegać zmianie)

DataGodzinaTemat warsztatów
12.03.202418:00-20:00Wprowadzenie do analizy dezinformacji Podstawowe pojęcia, narzędzia, fact-checking.
19.03.202318:00-20:00Tik-Tok, Twitter, Mastodon, Instagram, Facebook i… Tinder. Algorytmy w mediach społecznościowych, jak działają i jak ich używać.
19.03.202318:00-20:00Prywatność w sieci. Czym różni się Signal, WhatsAppa, Messengera i Telegrama? Prawo do bycia zapomnianym (i rozpoznanym).
9.04.202318:00-20:00Wyszukiwanie obrazem. Od podstaw do zaawansowanych technik.
16.04.202318:00-20:00Ekstremiści. Przyglądamy się środowiskom radykalnym w sieci.
23.04.202318:00-20:00Sztuczna inteligencja w natarciu. Jak AI może zmienić naszą rzeczywistość i jak jest wykorzystywana do tworzenia dezinformacji.

oraz

Monitoring sieci. Pokazujemy jak robimy monitoring przy pomocy narzędzi takich jak Brand24 (oraz naszych autorskich rozwiązań)

Organizatorzy

Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją to projekt tworzony przez trzy organizacje fact-checkingowe: Wojowników Klawiatury, Fakenews.pl oraz Pravda.

Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją jest częścią projektu Wojownicy Klawiatury prowadzonego przez Fundację Geremka oraz Fundację Schumana. Projekt prowadzi Filip Szulik-Szarecki. Fact-checker, kierownik projektu Wojownicy Klawiatury, autor raportów i analiz dotyczących dezinformacji.