Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją 2024

Chcesz nauczyć się rozpoznawać fake-newsy i poszerzyć swoje kompetencje cyfrowe? Aplikuj do Cyfrowej Akademii Walki z Dezinformacją 2024 . Drugi raz otwieramy bezpłatny cykl warsztatów organizowanych przez Wojowników Klawiatury, Fundację Schumana oraz Fundację Geremka we współpracy z portalem fact-checkingowym Fakenews.pl oraz Pravda.org.pl.

Rekrutacja zakończona. Dziękujemy za zgłoszenia.

Akademię kierujemy do osób, które interesują się tematem dezinformacji, bezpieczeństwem w sieci i chcą poznać jak wygląda praca zespołu fact-checkingowego. Będziemy też rozmawiać o mediach społecznościowych, sztucznej inteligencji, algorytmach oraz o tym jak zachować prywatności w sieci.

Wraz z popularyzacją mediów społecznościowych i rozwojem sztucznej inteligencji dezinformacja już na stałe zagościła w cyfrowym świecie. Dzięki Akademii dowiesz się, jak uodpornić się na jej działanie, zobaczysz jak działa fact-checking i będziesz na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi, które wpływają na obieg informacyjny.

Zajęcia akademii odbywają się online przynajmniej trzy razy w miesiącu. Każde ze spotkań składa się z dwóch części. Pierwsza część to zajęcia na wybrany temat, zaś druga część to „prasówka” podczas której, wspólnie monitorujemy internet i analizujemy najbardziej aktualne przykłady dezinformacji.

Akademia skierowana jest do: studentów, absolwentów, pracujących w organizacjach pozarządowych, think-tankach, sektorze prywatnym, urzędników oraz wszystkich zainteresowanych tematem dezinformacji i poszerzenia kompetencji cyfrowych.

Aby przystąpić do Akademii trzeba spełniać minimalne wymogi dotyczące kompetencji cyfrowych. Akademia jest projektem podczas, którego będziemy pokazywać przykłady dezinformacji mocno osadzone w dyskursie społecznym i politycznym. Podczas zajęć nie będziemy oceniać poglądów a skupiać się na faktach.

Osoby, które ukończą akademię otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Rekrutacja

Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wypełnienie formularza aplikacyjnego. Wypełnienie formularza powinno zająć nie więcej niż 15 minut. Po wstępnej ocenie formularzy skontaktujemy się z wybranymi osobami. Drugi etap to krótka rozmowa online. Podczas rozmowy skupimy porozmawiamy o motywacji oraz zbadamy poziom wiedzy aplikantów. Liczba miejsc jest ograniczona, podczas rekrutacji wyłonimy od 20 do 30 osób.

Rekrutacja zakończona. Dziękujemy za zgłoszenia.

Wstępny harmonogram (może jeszcze ulegać zmianie)

DataGodzinaTemat warsztatów
12.03.202418:00-20:00Wprowadzenie do analizy dezinformacji Podstawowe pojęcia, narzędzia, fact-checking.
19.03.202318:00-20:00Tik-Tok, Twitter, Mastodon, Instagram, Facebook i… Tinder. Algorytmy w mediach społecznościowych, jak działają i jak ich używać.
26.03.202318:00-20:00Wyszukiwanie obrazem. Od podstaw do zaawansowanych technik.
9.04.202318:00-20:00Prywatność w sieci. Czym różni się Signal, WhatsAppa, Messengera i Telegrama? Prawo do bycia zapomnianym (i rozpoznanym).
16.04.202318:00-20:00Ekstremiści. Przyglądamy się środowiskom radykalnym w sieci.
23.04.202318:00-20:00Sztuczna inteligencja w natarciu. Jak AI może zmienić naszą rzeczywistość i jak jest wykorzystywana do tworzenia dezinformacji.

oraz

Monitoring sieci. Pokazujemy jak robimy monitoring przy pomocy narzędzi takich jak Brand24 (oraz naszych autorskich rozwiązań)

Organizatorzy

Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją to projekt tworzony przez trzy organizacje fact-checkingowe: Wojowników Klawiatury, Fakenews.pl oraz Pravda.

Cyfrowa Akademia Walki z Dezinformacją jest częścią projektu Wojownicy Klawiatury prowadzonego przez Fundację Geremka oraz Fundację Schumana. Projekt prowadzi Filip Szulik-Szarecki. Fact-checker, kierownik projektu Wojownicy Klawiatury, autor raportów i analiz dotyczących dezinformacji.