Emmanuel Macron nie chce likwidacji prawa do obrony koniecznej.

Emmanuel Macron nie chce likwidacji prawa do obrony koniecznej. Jego słowa zostały zmanipulowane przez konserwatywnego publicystce.

We Francji trwa właśnie kampania wyborcza, nie jest to w tym momencie temat wzbudzający największe emocje ale mimo tego udało nam się odnaleźć dezinformację dotyczącą Emmanuela Macrona.

Prawicowy i konserwatywny publicysta – Kacper Kita – opublikował na Twitterze zmanipulowaną i niepełną informację. To klasyka dezinformacji, bazując na rzeczywistości i faktach wprowadzana jest (bliska autorowi) narracja. Przyjrzyjmy się zatem faktom.

Trwa właśnie proces sądowy 35-latka, który zastrzelił włamywacza. Co oczywiste sprawa we Francji wzbudza wiele emocji.


Emmanuel Macron nie chciał się jednak odnieść do tego konkretnego przypadku. Macron zapewnił, że każdy musi mieć bezpieczeństwo i obowiązkiem władz jest zapewnienie go. Powiedział również, że w przeciwnym wypadku efektem jest „Dziki zachód” i rozprzestrzenianie się broni palnej oraz obrony koniecznej – czego jest przeciwnikiem.

Nie oznacza jednak, że skrytykował 35-latka za zastrzelenie napastnika i chce odebrać prawo do obrony koniecznej. Z kontekstu jasno wynika, że Macron chciałby zapewnić obywatelom taką ochronę by posiadanie broni palnej i obrona nie była potrzebna. Macron nie zapowiedział też likwidacji prawa do obrony koniecznej.

Prezydent Francji powiedział też: „Postanowiłem stworzyć 200 brygad żandarmerii (…) na terenach wiejskich” – co ma się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa.

Seria tweetów Kacpra Kity wprowadza w błąd, tweety są zmanipulowane i dają wykrzywiony obraz rzeczywistości. Na plus można uznać, że autor opublikował również link do źródła, które zaprzecza jego wpisowi.

Nie da się też nie zauważyć, że autor wpisu sympatyzuje z ideami nacjonalistycznymi i konserwatywnymi. Daje temu wyraz publikując artykuły dot. Marine Le Pen z którą sympatyzuje. Nie dziwi więc, że szuka powodów do krytyki niż pochwał. Oczywiście każdy ma prawo do swoich poglądów, nie oceniamy ich, ale dobrze byłoby gdyby nie rzutowały na rzetelność i nie popychały do manipulowania odbiorcami.

Źródła:
https://twitter.com/kacperkita/status/1509637625115996164?s=21
https://nlad.pl/twarza-w-twarz-z-marine-cz-3-ostatnia/
https://www.europe1.fr/politique/je-suis-oppose-a-la-legitime-defense-la-reaction-de-macron-au-meurtre-dun-cambrioleur-4103037

Awatar Filip Szulik-Szarecki

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas: