Emmanuel Macron nie chce likwidacji prawa do obrony koniecznej.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Emmanuel Macron nie chce likwidacji prawa do obrony koniecznej. Jego słowa zostały zmanipulowane przez konserwatywnego publicystce.

We Francji trwa właśnie kampania wyborcza, nie jest to w tym momencie temat wzbudzający największe emocje ale mimo tego udało nam się odnaleźć dezinformację dotyczącą Emmanuela Macrona.

Prawicowy i konserwatywny publicysta – Kacper Kita – opublikował na Twitterze zmanipulowaną i niepełną informację. To klasyka dezinformacji, bazując na rzeczywistości i faktach wprowadzana jest (bliska autorowi) narracja. Przyjrzyjmy się zatem faktom.

Trwa właśnie proces sądowy 35-latka, który zastrzelił włamywacza. Co oczywiste sprawa we Francji wzbudza wiele emocji.


Emmanuel Macron nie chciał się jednak odnieść do tego konkretnego przypadku. Macron zapewnił, że każdy musi mieć bezpieczeństwo i obowiązkiem władz jest zapewnienie go. Powiedział również, że w przeciwnym wypadku efektem jest „Dziki zachód” i rozprzestrzenianie się broni palnej oraz obrony koniecznej – czego jest przeciwnikiem.

Nie oznacza jednak, że skrytykował 35-latka za zastrzelenie napastnika i chce odebrać prawo do obrony koniecznej. Z kontekstu jasno wynika, że Macron chciałby zapewnić obywatelom taką ochronę by posiadanie broni palnej i obrona nie była potrzebna. Macron nie zapowiedział też likwidacji prawa do obrony koniecznej.

Prezydent Francji powiedział też: „Postanowiłem stworzyć 200 brygad żandarmerii (…) na terenach wiejskich” – co ma się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa.

Seria tweetów Kacpra Kity wprowadza w błąd, tweety są zmanipulowane i dają wykrzywiony obraz rzeczywistości. Na plus można uznać, że autor opublikował również link do źródła, które zaprzecza jego wpisowi.

Nie da się też nie zauważyć, że autor wpisu sympatyzuje z ideami nacjonalistycznymi i konserwatywnymi. Daje temu wyraz publikując artykuły dot. Marine Le Pen z którą sympatyzuje. Nie dziwi więc, że szuka powodów do krytyki niż pochwał. Oczywiście każdy ma prawo do swoich poglądów, nie oceniamy ich, ale dobrze byłoby gdyby nie rzutowały na rzetelność i nie popychały do manipulowania odbiorcami.

Źródła:
https://twitter.com/kacperkita/status/1509637625115996164?s=21
https://nlad.pl/twarza-w-twarz-z-marine-cz-3-ostatnia/
https://www.europe1.fr/politique/je-suis-oppose-a-la-legitime-defense-la-reaction-de-macron-au-meurtre-dun-cambrioleur-4103037

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki