Manipulacje prognozą pogody? Dezinformacja z 70 milionami zasięgu.

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Kolejny raz wracamy z tematem dotyczącym dezinformacji klimatycznej, tym razem sprawa dotyczy prognozy pogody. Anonimowe profile o wysokich zasięgach cały czas rozpowszechniają obrazek, który sugeruje że telewizja emitująca prognozę sztucznie nakręca strach przed katastrofą klimatyczną. Ilustracją „spisku” są zdjęcia programu z 2017 i 2022 roku – gdzie podobne temperatury zaznaczone są raz zielonym a raz czerwonym kolorem.

Wpis użytkownika @NoContextHumans z 01.02.2024.

Jak widać wpis na portalu X osiągnął niemal 70 milionów wyświetleń, dzień później ten sam obrazek pojawił się na portalu Wykop.pl opublikowany przez użytkownika, który założył konto kilka dni wcześniej. Materiał na Wykopie oczywiście nie mógł konkurować z zasięgiem na Twitterze ale 384 plusy – czyli odpowiedniki polubień z Facebooka, świadczą o tym że obrazek dotarł do dużego grona odbiorców. Na obu platformach materiał nie został odpowiednio sprostowany ani oznaczony przez moderację.

Wpis na portalu Wykop.pl z 02.02.2024.

To zresztą nie pierwszy raz, ta sama grafika pojawiała się już na Wykopie w 2023 roku, na Demotywatorach w 2022 roku, krążyła też po Facebooku a także humorystycznym portalu JoeMonster w 2022 roku. Powielany setki razy obrazek opiera się na prymitywnej manipulacji i jest z gruntu fałszywy.

fałsz: Twórcy prognozy pogody nie manipulują mapkami. Mapy nie pochodzą z tej samej stacji, to zestawienie dwóch różnych kanałów. Górna mapka to Hessischer Rundfunk z 21.06.2017, która pokazuje mapę topograficzną zaś dolna to telewizja ARD z 21.06.2022 i pokazuje mapę cieplną.

Twórcy prognozy zwykle pokazują kilka rodzajów mapek podczas prezentowania pogody, w zależności od tego czy pokazują prognozę na kilka dni do przodu, mapę topograficzną lub termiczną – stosują różną kolorystykę. Co więcej w zależności od pory roku zależy to jak prezentuje się kolorystyka, w środku zimy +15 stopni będzie przedstawiana jako gorąca temperatura zaś w środku lata jako chłodna. Zaś najbardziej dociekliwi mogą zobaczyć jak wyglądało pełne wydanie prognozy pogody ARD 21.06.2017.

Co ciekawe niemalże identyczną manipulację opisywaliśmy ponad rok temu, twórcy dezinformacji manipulowali odbiorcami porównując inne mapki z telewizji ARD.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki