Manipulacji Mentzena na TikToku ciąg dalszy

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Nowa Nadzieja, Konfederacja i Sławomir Mentzen, w dalszym ciągu osiągają duże zasięgi – w tym na TikToku. Niestety, działacze Konfederacji przy tworzeniu narracji politycznych regularnie manipulują. Na łamach Wojowników Klawiatury przybliżaliśmy już taktykę TikTokową Sławomira Mentzena. Od tego czasu jednak retoryka lidera Nowej Nadziei nie uległa znaczącej przemianie i w dalszym ciągu nosi znamiona dezinformacji.

Sławomir Mentzen upraszcza skomplikowaną problematykę wysokiej inflacji w Polsce znajdując proste odpowiedzi na trudne pytania. Lider Konfederacji próbuje przekonać odbiorów, że na inflacje składają się zasadniczo dwa czynniki: rozdawnictwo i dodruk pieniędzy.

TikTok z konta @slawomirmentzen

Po prawie dwóch kadencjach rządów PiS, liczby mówią same za siebie: 18,4% inflacji i 0 pomysłów jak ją obniżyć. Taki jest bilans rozdawnictwa i dodruku pieniędzy.

Sławomir Mentzen, TikTok, 18.03.2023

manipulacja: Inflacja nie nadaje się do tego, by tłumaczyć ją 11-sekundowym filmikiem. Ekonomiści są podzieleni w kwestii tego, czy wydatki socjalne mają jakikolwiek wpływ na wysokość inflacji. Hiszpania, która mimo wysokich wydatków socjalnych utrzymała w marcu inflację na poziomie 3,1% (drugi najniższy wynik w ramach UE), dowodzi, że nie jest to prosta zależność a wypadkowa różnych czynników. Mentzen całkowicie pominął kwestię wpływu na inflację inwazji Rosji na Ukrainę i powiązany z nią kryzys ekonomiczny. Inflacja powiązana z wojną najbardziej dotknęła kraje wschodniej flanki NATO.

Poza manipulacjami dotyczącymi opisywania rzeczywistości politycznej czy gospodarczej, Mentzen stosuje również dezinformację w celu dyskredytacji przeciwników politycznych. Jednym z przykładów jest wyśmianie i krytykowanie zachowania posłanki Magdaleny Biejat z Lewicy Razem.

W filmie zatytułowanym „Lewica jak zwykle niczego nie rozumie” usiłuje przekonać, że politycy lewicy nie mają fundamentalnego zrozumienia dla zasad świata politycznego, w którym się obracają i który próbują zmienić. Mentzen dodaje wycięty krótki fragment z programu TVP Woronicza 17 z września 2021 roku, na którym posłanka Biejat mówi: „Ale proszę pana, jeżeli będą zakazane samochody spalinowe, to będziemy jeździć na samochodach benzynowych.”

TikTok z konta @slawomirmentzen

manipulacja: Retoryka Mentzena opiera się na przejęzyczeniu posłanki Lewicy. Po dotarciu do oryginalnego nagrania programu widzimy, że posłanka poprawiła się szybko mówiąc: „to będziemy jeździć elektrycznymi.”

W dalszej części swojego filmiku Mentzen również nie stroni od dezinformacji.

[…] w tej partii chyba nikt nic nie rozumie, ponieważ nawet jej szef, Adrian Zandberg zaczął się awanturować na Twitterze, że w fabryce silników spalinowych w Bielsku-Białej pracę straci 300 osób. I Zandberg nie widzi związku między tymi zwolnieniami, a tym, że parę dni wcześniej posłowie Lewicy w Europarlamencie zagłosowali za zakazem sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi

Slawomir Mentzen, TikTok, 24.02.2023

manipulacja: Adrian Zandberg nie twierdził, że nie ma związku między strategią neutralności klimatycznej a ograniczeniem produkcji przez zakłady tworzące silniki spalinowe. Lewica ma w swoim programie postulat sprawiedliwej transformacji energetycznej, przy której poszanowane mają być prawa i bezpieczeństwo socjalne pracowników. Polityk zwracał uwagę na to, że zwolnienia stanowią problem dla regionu i pracowników.

fałsz: Ponadto Adrian Zandberg nie jest „szefem” Magdaleny Biejat. Na czele Lewicy Razem stoi od listopada ubiegłego roku dwoje współprzewodniczących. To właśnie Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Stanisław Mroszczak