Niekwestionowanym politycznym liderem na polu TikToka jest prezes Nowej Nadziei (kiedyś KORWiN), Sławomir Mentzen. W styczniu opublikowane przez niego treści odtworzone zostały ponad 40 milionów razy! Drugi w tym zestawieniu jest Janusz Korwin-Mikke, zanotował on jednak niemal ośmiokrotnie mniejsze zasięgi. Nie powinno budzić to jednak większego zdziwienia – Mentzen od zawsze cieszył się szerokim poparciem wśród młodzieży, a ugrupowanie, które reprezentuje, według danych z 2021 było najpopularniejszym wyborem politycznych dla młodych mężczyzn (18-24).
Poważnymi obawami może napawać nas groźba dezinformacji, stojąca w cieniu TikToka. Sam portal ma problemy z kontrolą treści, co widać na przykładzie antyszczepionkowej propagandy. Fakt, że ogromne zasięgi zyskują na nim politycy tacy jak Mentzen, znani ze swoich gorzko-słodkich relacji z faktami, tylko wzmacnia zagrożenie związane z dezinformacją.
W najnowszym ze swoich filmików, opublikowanym 15 lutego, Mentzen nie pozostawia suchej nitki na tym, co opisuje jako propozycje organizacji zrzeszającej największe miasta świata. Jeżeli zostałyby one zrealizowane, zdaniem Mentzena rzeczywistość stałaby się dystopijną wizją, niemal gorszą niż czasy komunizmu.
Czy wyobrażacie sobie świat, w którym nie możecie jeść mięsa, nabiału, nie ma prywatnych samochodów, możecie kupić 3 sztuki ubrań raz na rok i polecieć samolotem raz na 3 lata? Bo to są propozycje, które zgłosiła organizacja zreszająca największe miasta na świecie.
Sławomir Mentzen, TikTok, 15.02.2023
manipulacja: Mentzen odnosi się do raportu przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds dla grupy miast C40. Nie jest prawdą, że organizacja C40 zgłosiła jakiekolwiek propozycje. Mentzen mówi o rekomendacjach naukowców, którzy przygotowali raport na zlecenie organizacji C40 w 2019 roku. Dodatkowo polityk odnosi się tylko do wariantu, który naukowcy określili jako „bardzo ambitny” pomijając całkowicie plan „progresywny”, który sami twórcy rekomendacji określili jako znacznie bardziej realistyczny.
W jednym z kolejnych nagrań polityk Konfederacji rozprawia się z propozycjami wprowadzenia cyfrowej waluty, demaskując tych, którzy za podobnymi propozycjami mają rzekomo stać.
Ponad 80% Polaków sprzeciwia się likwidacji gotówki. To zupełnie oczywiste. Nikt normalny tego nie chce! Dlatego postulat likwidacji gotówki ma tak duże poparcie w PiS-ie, u Hołowni, na Lewicy i w Platformie
Sławomir Mentzen, TikTok, 11.02.2023
manipulacja: Mentzen w swoim filmiku nawiązuje zapewne do wypowiedzi Szymona Hołowni, w której ten rzeczywiście sugeruje że Polska powinna odejść od gotówki. Wypowiedź była jednak później dementowana przez posłów ugrupowania Polska 2050, Michała Gramatykę i Paulinę Hennig-Kloskę. Co więcej, nie udało nam się odnaleźć potwierdzenia dla tezy, że pozostałe z wymienionych ugrupowań (PO, PiS, Lewica) popierają likwidację gotówki. Gdyby trzy największe ugrupowania w Sejmie faktycznie miały podobne ambicje, legislacja z tym związana prawdopodobnie zostałaby już uchwalona.
Cofając się nieco w czasie, natrafić można na klip, w którym Mentzen krytykuje PKP. Jego zdaniem, państwowy przewoźnik nie wywiązuje się ze swoich zadań na co najmniej dwóch polach. W tej sytuacji polityk nie krytykuje bezpośrednio przeciwników politycznych, nie sieje też paniki w sercach swoich obserwatorów. Ewidentnie więc kolejnym elementem jego demagogii jest dyskredytowanie instytucji państwowych.
Dzięki PKP pociągi w Polsce są może droższe niż w Niemczech, za to mniej punktualne niż na Ukrainie.
Sławomir Mentzen, TikTok, 21.01.2023
manipulacja: Prawdopodobnie Mentzen chciał odnieść się do biletu Deutschlandticket, który będzie umożliwiać nielimitowane podróżowanie pociągami regionalnymi za 49 euro miesięcznie. Poza tym, bilet Deutschlandticket nie został jeszcze wprowadzony. Ponadto nie da się przełożyć tego na całościowe porównanie cen biletów pociągów. W kwestii standardowych, dalekobieżnych pociągów, transport kolejowy w Niemczech w dalszym ciągu będzie znacząco droższy. Z wyliczeń portalu Demagog, wynika że w Polsce standardowa cena pociągu na trasie Gdańsk-Warszawa waha się między 67 a 80 zł, tymczasem w Niemczech za podróż na podobnym dystansie należałoby zapłacić bez przesiadek w przeliczeniu od około 200 do 250 zł.
nieweryfikowalne: Sławomir Mentzen ma prawdopodobnie częściową rację w kwestii punktualności pociągów (przynajmniej tych dalekobieżnych). Opierając się na danych z ostatniego kwartału ubiegłego roku, pociągi PKP Intercity spóźniały się w ponad 37% przypadków (granicą spóźnienia według Urzędu Transportu Kolejowego jest odjazd 6 minut po czasie). Dla porównania, zdaniem Jakuba Karnowskiego, członka zarządu ukraińskich kolei, w Ukrainie punktualność wynosiła 86% mimo bardziej restrykcyjnej definicji. Pokrywa się to ze słowami Oleksandra Szewczenki, zastępcy dyrektora Komunikacji i Doświadczeń Podróżnika w departamencie obsługi klienta Kolei Ukraińskich. Nie udało nam się jednak dotrzeć do statystyk pozwalających na pełnoprawne porównanie. Samo ich zbieranie jest też praktycznie niemożliwe w toku inwazji trwającej za wschodnią granicą polski.
Opisane przypadki to jedynie namiastka dezinformacji, której z zaskakującą regularnością dopuszcza się na swoim profilu na TikToku Sławomir Mentzen. Chętnie sięga on również powszechnie znane i debunkowane teorie, związane z domniemanym zmuszaniem nas do jedzenia chrząszczy przez Unię Europejską, czy też z deszyfrowaniem wiadomości, co miałoby doprowadzić do tego, że prywatność w mediach społecznościowych właściwie zaniknie. O obu teoriach pisaliśmy na łamach Wojowników Klawiatury.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, do jakich emocji prezes Nowej Nadziei popycha swoich obserwatorów. Niektórzy z komentatorów piszą wręcz o tym, że rząd należy obalić siłą. Sławomir Mentzen manipulując faktami, popycha swoich fanów do wiary w coraz to bardziej spiskowe teorie i do coraz bardziej ekstremistycznych przeświadczeń. Mentzen podważa instytucje państwowe, bezpodstawnie krytykuje swoich przeciwników politycznych i straszy wymyśloną na poczekaniu dystopijną wizją przyszłości. On zaś staje się w swojej własnej narracji postacią niemal mesjańską, bohaterem, na którego Polacy nie zasłużyli, a którego desperacko potrzebują. Niestety, TikTok to przestrzeń, która pozwala na tego rodzaju demagogię.