PiS przed wyborami nie zamierza ograniczać się do tworzenia „oficjalnych” materiałów wyborczych. Opisywane przez nas manipulacje na PiS na TikToku to tylko część działań tej partii w sieci. Dziś pokazujemy dwa konta, założone w odstępie kilku dni, prowadzone przez młode osoby, które dotarły do milionów użytkowników TikToka. Występujący na filmikach związani są pracą, posadami i przynależnością partyjną z Prawem i Sprawiedliwością.
Żaden materiał nie został podpisany jako materiał wyborczy lub partyjny, autorzy nie mówią kim są i jakie funkcje pełnią. Jedyna informacja jaka znajduje się pod filmikiem to zdawkowy opis i tagi. Wśród nich można odczytać jeden tag z imieniem i nazwiskiem.
Zacznijmy jednak od sposobu – na oficjalnym koncie PiS na TikToku występują sejmowi politycy, którzy bezpośrednio promują partię. Przeanalizowane przez nas kanały, tworzone przez działaczy PiS – @niemowzamnie oraz @__bezkitu__ nie z agitują wprost. Skupiają się raczej na krytyce i demobilizacji wyborców opozycji. W niektórych materiałach widzimy manipulacje dot. Unii Europejskiej gdzie prowadzący myli datę inwazji Rosji na Ukrainę oraz sugeruje, że Unia Europejska nie wspiera Ukrainy. W kolejnych filmikach Donald Tusk porównywany jest do fikcyjnego potwora Golluma. To materiały nacechowane emocjonalnie ale nie mające wiele wspólnego z merytoryczną krytyką.
Zacznijmy od kanału @niemowzamnie:
Na kanale pierwszy materiał pojawił się 26.01.2023, od tamtej pory niemal codziennie publikuje nowe materiały. W materiałach przeważnie występują dwie młode kobiety. Gdy zaczęliśmy pracę nad tekstem konto posiadało ponad 13 tysięcy obserwatorów, 217 tysięcy osób polubiło filmiki działaczy PiS, zaś liczba wyświetleń była liczona w milionach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło 7 tysięcy kolejnych obserwatorów oraz ponad 150 tysięcy polubień. Może to wskazywać na to, że na koncie prowadzone są intensywne działania promocyjne.
Maria Wiktoria Raczyńska – należy do zarządu młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości oraz łączy niemal codzienne publikowanie TikToków z pracą jako asystentka ministra Zbigniewa Raua w Gabinecie Politycznym. Jak wskazuje komunikat MSZ wcześniej 25 latka przez 3 lata nie była nigdzie zatrudniona. Zgodnie z ustaleniami portalu Bankier.pl MSZ przeznacza 55 000 zł miesięcznie na wynagrodzenia dla sześciu pracowników Gabinetu Politycznego.
Małgorzata Julia Żuk – również należy młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości. Jest również aktywną polityczką tego ugrupowania. W wywiadzie, którego udzieliła kilka lat temu dowiadujemy się, że wstąpiła do partii ponieważ „zafascynował ją Andrzej Duda”. W 2018 mając 20 lat i dostając 428 głosów została radną dzielnicy Ochota w Warszawie. Sprawdziliśmy publiczny rejestr interpelacji i zapytań radnych – od 2018 roku radna nie złożyła ani jednej interpelacji ani jednego zapytania. TikToki nagrywa regularnie.
Na kanale tylko w jednym z materiałów pojawił też się mężczyzna. Też jest związany z partią.
Bartosz Stasiak – to pełnomocnik młodzieżówki PiS na województwo podlaskie. Łączy aktywność młodzieżową z pracą w biurze posła Dariusza Piontkowskiego, który jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Bartosz Stasiak pojawił się tylko gościnnie na kanale @niemowzamnie. Dużo częściej występuje na drugim analizowanym przez nas koncie.
A więc czas na TikTokowe konto @__bezkitu__:
Pierwszy filmik pojawił się 20.01.2023 a więc kilka dni wcześniej niż na kanale @niemowzamnie. Dwa tygodnie temu konto posiadało ok. 8000 obserwatorów i osiągało gorsze wyniki niż to prowadzone anonimowo przez partyjne koleżanki. Pod filmikami znajdowało się nieco ponad 137 tysięcy serduszek. Gdy publikujemy ten tekst przybyło 1000 kolejnych obserwatorów oraz 30 tysięcy polubień. A kto występuje na tym kanale poza Bartoszem Stasiakiem?
Michał Moskal – Był radnym PiS w Warszawie od 2018 roku – został wybrany w wieku 24 lat i otrzymał 239 głosów w dzielnicy Żoliborz – złożył mandat pod koniec 2022 roku. Przez czas urzędowania nie zadał ani jednego pytania oraz nie złożył ani jednej interpelacji według rejestru znajdującego się na stronie urzędu miasta. Trudno się dziwić, w końcu Michał Moskal jest też Szefem Gabinetu Prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz Dyrektorem Biura Prezydialnego PiS. Na TikToku nie znajdziemy informacji o jego karierze – choć część osób może kojarzyć jego twarz, w końcu to on zatrzymał kopalnię z Bogdanki by się w niej zaręczyć. Gazeta Rzeczpospolita informowała, że zaręczyny i wstrzymana praca kopalni mogła kosztować nawet kilka milionów złotych.
Michał Szpądrowski – Na kanale występuje też współpracownik ministra MSW Mariusza Kamińskiego. Michał należy do zarządu krajowego młodzieżówki PiS. Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku pracował w sztabie Patryka Jakiego – został jednak z niego wyrzucony. Wyrzucenie ze sztabu było związane z ujawnieniem jego komentarzy z 2010 roku – na Facebooku pisał, że żydów chętnie by „przywitał serią z kałasznikowa”. Wyrzucenie ze sztabu nie przeszkodziło mu jednak zostania radnym w tym samym roku – w Warszawskiej dzielnicy Ursynów. TikTok nie przeszkadza w aktywności radnego, w ciągu ostatnich 5 lat interpelację lub zapytanie złożył 17 razy.
Raz jeszcze przypominamy – każda z opisanych postaci występuje regularnie na TikToku a żaden materiał z ich udziałem nie został podpisany jako materiał wyborczy lub partyjny. Oglądając tego rodzaju materiały nie do końca wiadomo kto do nas mówi – jeśli ktoś nie zna twarzy warszawskich radnych – nie dowie się z żadnego materiału, że to politycy PiSu.