Rosjanka cieszy się ze 140 dolarów, bo jej mąż zginął w Ukrainie? To fejk!

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

W ostatnim czasie na swoim profilu na Twitterze właściciel portalu Salon24, Sławomir Jastrzębowski, opublikował zdjęcie Rosjanki, która rzekomo miała cieszyć się z 140 dolarów, które otrzymała z powodu śmierci swojego męża na wojnie w Ukrainie.

W rzeczywistości kobieta ze zdjęcia to wdowa po żołnierzu "Noworosji", która dzięki pomocy przyjaciół otrzymała 10 tysięcy rubli. Zdjęcie zostało zmanipulowane, a kobiecie dodano uśmiech w aplikacji FaceApp.

Sławomir Jastrzębowski udostępnił zdjęcie z komentarzem „Ruska dostała 140 dolarów, bo jej mąż zginął na Ukrainie. Cóż za radość. To jest naród…”.

Autentyczność wpisu @sjastrzebowski zakwestionowało kilku twitterowiczów, którzy w komentarzach zwrócili uwagę na to, że zdjęcie zostało przerobione, jednak mimo to post udostępniono ponad 300 razy.

Skąd wzięło się oryginalne zdjęcie?

Zdjęcie zostało opublikowane na profilu Jewgenia Skripnika na stronie VK oraz na Twitterze. Najprawdopodobniej jest to rosyjski oficer i były „minister obrony” w separatystycznym „rządzie” w Doniecku. Zdjęcie to seria pro-inwazyjnej kampanii, która liczy 11 zdjęć kobiet pozujących z rublami w dłoni. W tle widzimy literę „Z”, która stała się symbolem rosyjskiej agresji i jej poparcia. Z treści postów nie wynika jednoznacznie, że pieniądze, które otrzymały kobiety zostały przekazane przez Rosję, a każdy z nich mówi jedynie o „pomocy przyjaciół”.

Jak rozpoznać, że to fejk?

Zdjęcie ma nas szokować i wzbudzić negatywne emocje wśród czytelników. Najczęściej zestawione jest z krzykliwym, clickbaitowym tytułem, w który aż ciężko nam uwierzyć.

Tak też dzieje się w przypadku posta Sławomira Jastrzębowskiego, który wrzuca zdjęcie kobiety, żeby zszokować swoich odbiorców dodatkowo umieszczając bardzo mocny komentarz.

Przeciwdziałanie dezinformacji powinno być dziś traktowane jako ważny element misji dziennikarskiej, a Sławomir Jastrzębowski, jako dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, powinien upewnić się, że informacje przez niego podawane są zweryfikowane i prawdziwe.

Dodatkowo w tym przypadku efekt uśmiechu został dodany za pomocą darmowej aplikacji FaceApp – za pomocą wyszukiwania obrazem można szybko odkryć tą manipulację.

Pamiętaj, gdy masz wątpliwości na temat prawdziwości zdjęcia, sprawdź je!

Źródła:

https://vk.com/photo283238578_457259184

https://vk.com/photo283238578_457259059

https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/wdowy-po-rosyjskich-zolnierzach-z-renta-10-000-rubli-na-zdjeciach-sa-inne-kobiety-i-inne-pieniadze,1104043.html

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar joanna