Manipulacje Klaudii Jachiry na TikToku

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

Kolejną z politycznych gwiazd TikToka, której aktywności postanowiliśmy się przyjrzeć, jest Klaudia Jachira. W styczniu jej konto było trzecim najbardziej zasięgowym kontem wśród polityków. Wyżej uplasował się jedynie opisywany przez nas ostatnio Sławomir Mentzen oraz jego partyjny kolega, Janusz Korwin-Mikke. Jachira, której aktywność była wyświetlana w styczniu ponad cztery miliony razy, jest więc najpopularniejszą przedstawicielką demokratycznej opozycji na TikToku.

Selekcja tematów przez posłankę Koalicji Obywatelskiej znacząco różni się od tego, co proponuje nam Mentzen. Same narracje są z natury mniej spiskowe, próżno doszukiwać się wśród nich na przykład krytyki mąki ze świerszczy. Nie zmienia to jednak faktu, że Jachira równie często manipuluje faktami w swoich TikTokowych wypowiedziach. Niemal każdorazowo powiązuje krytykę konkretnych negatywnych sytuacji z działaniami Prawa i Sprawiedliwości, nawet gdy kompletnie nie ma ku temu podstaw.

https://www.tiktok.com/@klaudiajachira_/video/7200761074537352454

Zobacz jak PiS w ukryty sposób podbiera nasze oszczędności. Inflacja wbrew obietnicom PiSu rośnie […] Czyli ceny za PiS wzrosną o 50% […] PiS nie tylko nakłada na nas ciągle nowe podatki, ale przede wszystkim łupi nas swoim ukrytym podatkiem inflacyjnym.

Klaudia Jachira, TikTok, 16.02.2023

manipulacja: Inflacja nie jest podatkiem. Tym bardziej, nie jest ona dziełem intencjonalnych akcji rządu. Inflacja, która panuje obecnie w naszej części Europy jest w części efektem inwazji Rosji na Ukrainę oraz powiązanego z nią kryzysu energetycznego.

Inflacja na tak wysokim poziomie nie jest zjawiskiem pozytywnym dla rządu dlatego mówienie, że rząd „podbiera nasze oszczędności” poprzez „podatek inflacyjny” jest manipulacją.

https://www.tiktok.com/@klaudiajachira_/video/7194065200595635462

PiS swoimi zakazami chce mówić nam co wolno robić w niedziele a czego nie. Chcą nas zmusić byśmy w niedziele chodzili do kościoła a nie na zakupy. Władza nie ma prawa mówić nam kiedy możemy robić zakupy. […]

Klaudia Jachira, TikTok, 29.01.2023

manipulacja: Ograniczenie bądź zakaz handlu w niedziele występuje w wielu innych krajach (np. laickiej Francji). Żaden element ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę nie zezwala na stwierdzenie że „[rządzący] chcą zmusić nas byśmy w niedzielę chodzili do kościoła”. Mówienie o jakiejkolwiek formie przymusu bez podparcia swoich tez faktycznymi dowodami to kolejny przykład manipulacji.

https://www.tiktok.com/@klaudiajachira_/video/7192990195828952325

Zakaz wynajmu dwuosobowych łózek w hotelu dla par bez ślubów? Taka jest propozycja powiązanej z PiS fundacji Ordo Iuris. Katolicka organizacja wydała poradnik, w którym wyjaśnia dlaczego hotele powinny odmawiać wynajmowania podwójnych łóżek parom bez ślubu kościelnego.

Klaudia Jachira, TikTok, 26.01.2023

manipulacja: Ordo Iuris w poradniku, do którego odnosi się bezpartyjna posłanka, nie proponuje wprowadzenia żadnego „zakazu”. Nie ma w nim mowy o żadnych zmianach, sam poradnik doradza jedynie przedsiębiorcom jak w ramach obecnie funkcjonującego systemu prawnego mogą odmówić wykonania usługi, jeżeli ta jest w sprzeczności z wyznawanymi przez nich wartościami. Dodatkowo, w poradniku nie ma ani słowa o ślubie kościelnym. Zdaje się, że to dopisała sobie sama Jachira, jako że lepiej pasuje to do jej tezy. Naciągana wydaje się też teza o powiązaniu fundacji Ordo Iuris z partią rządzącą. Zdaniem oko.press, od dłuższego czasu relacje fundamentalistycznej organizacji z PiSem są raczej trudne. Więcej o sprawie przeczytać można w analizie Demagoga.

https://www.tiktok.com/@klaudiajachira_/video/7200032001620036869

Zobacz jak PiSowskie instytucje kupują smartfony za nasze pieniądze! Państwowa instytucja kupiła 1500 smartfonów a pracuje tam tylko 118 osób. Czyli na jedną osobę przypada aż kilkanaście telefonów. Czy oni zamierzają rozdawać te smartfony swoim znajomym i rodzinie?

Klaudia Jachira, TikTok, 14.02.2023

manipulacja: Organizacja, do które odnosi się w wypowiedzi Jachira to Krajowy Instytut Mediów. Rzeczywiście, jest to organizacja powołana przez KRRiT za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jednak na podstawie przetargu, który ogłoszono na zakup smartfonów i tego, co widzimy na głównej stronie Instytutu, wiemy, że telefony zakupiono jako „mierniki badawcze”. Będą one służyć celom analizy nawyków związanych z korzystaniem z telewizji, radia i internetu na telefonach komórkowych.

Klaudia Jachira ewidentnie usiłuje odnaleźć przyczyny całego zła tego świata w działaniach rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nawet kiedy sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, niż może się na oko wydawać. Stosując populistyczne narracje, posłanka Koalicji Obywatelskiej negatywnie wpływa na jakość debaty publicznej i kultury politycznej w Polsce. Większośćść filmików jest publikowana pod tezę, Jachirze nie zależy na przekazywaniu rzetelnych informacji, mimo tego że wie jak szerokie ma zasięgi.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Stanisław Mroszczak