Radosław Fogiel i manipulacje o strefie Euro

✅ Materiał przeszedł podwójną weryfikację redakcyjną.

W ostatnich tygodniach poświęciliśmy nieco czasu TikTokowym ofensywom Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji – dziś czas na partię rządzącą. Od lutego PiS zaczął regularnie publikować krótkie filmiki na TikToku. W marcu ta kampania znacznie przyspieszyła – na profilu PiS pojawia się do kilku filmików dziennie! Zobaczmy, co Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości ma do powiedzenia w sprawie strefy Euro.

Czy PiS wprowadzi Euro? Ostatnio zrobiła to Chorwacja i mierzy się ze strasznymi problemami wysokich cen. (…)

Radosław Fogiel, 20.03.2023, TikTok @pis_org

manipulacja: Jak informuje Chorwacki Bank Narodowy – nie odnotowano zauważalnego wpływu wprowadzenia euro na poziom cen. Co więcej porównania z innymi krajami wskazują, że ceny produktów zmieniały się synchronicznie zarówno przed i po wprowadzeniu euro. Bank Centralny zauważa, że wzrost cen w niektórych przypadkach był mniejszy niż w porównywanych krajach (należących do strefy euro i tych posiadających własną walutę min. Słowenia, Austria, Węgry, Serbia).

Oczywiście część produktów podrożała w Chorwacji – nie oznacza to jednak, że przyczyną jest wprowadzenia wspólnej waluty co sugeruje rzecznik PiS. W Polsce też możemy obserwować wzrosty cen, choć nie posługujemy się walutą Euro. Co więcej inflacja w Chorwacji sukcesywnie spada, choć to oczywiście efekt składowej czynników, nie tylko wejścia do strefy Euro.

Pytałem o to ostatnio Słoweńców, którzy mają Euro już od dłuższego czasu. Nie byli pozytywnie nastawieni.

Radosław Fogiel, 20.03.2023, TikTok @pis_org

manipulacja: Nie wiemy, kogo pytał Radosław Fogiel o ocenę Euro, ale materiał sugeruje, że obywatele Słowenii są krytyczni wobec Euro. Tymczasem dane z grudnia 2021 roku wskazują, że aż 80% Słoweńców jest zadowolonych z tego, że ich kraj przyjął wspólną walutę.

Opozycja twierdzi, że strefa Euro chroni przed inflacją. Tak? Spójrzcie jaka inflacja w Estonii. To nie ma żadnego wpływu.

Radosław Fogiel, 20.03.2023, TikTok @pis_org

nie weryfikowalne: Inflacja w Estonii wynosi 17.8% – to więcej niż średnia dla strefy Euro i tylko trochę mniej niż w Polsce (18.4%). Inflacja w Estonii spada (w sierpniu z 25%) a głównymi przyczynami jest przestarzały miks energetyczny. Mimo tego, że średnia inflacja w strefie Euro spada (8.5%) to eksperci i ekonomiści są podzieleni w kwestii wpływu samej waluty. Z pewnością samo wprowadzenie Euro nie jest jedyną receptą na inflację. Choć nie brakuje zwolenników teorii, że waluta Euro stabilizuje gospodarkę (oraz przynosi inne wymierne korzyści), nie ma twardych danych pozwalających zweryfikować wpływ waluty na poziom inflacji.

Nie przegap kolejnego tekstu. Obserwuj nas:

Awatar Filip Szulik-Szarecki